BJÖRN ULVAEUS & BENNY ANDERSSON 1982 - 1989

BJÖRN ULVAEUS & BENNY ANDERSSON 1966-1978


1982

Sel aastal leidsid ABBA liikmed, et koostöö on ennast ammendanud. Anti küll veel välja singel The Day Before You Came (Polar POS 1318)  ja duubelalbum "THE SINGLES - THE FIRST TEN YEARS" (Polar POLMD 400/401)  aga juba otsiti väljundit väljaspool ABBA-t. Frida üllitas oma esimese inglisekeelse sooloalbumi "Something's Going On", Agnetha tegi koostööd teiste rootsi artistidega ning alustas oma sooloalbumi "Wrap Your Arms Around Me" salvestamist.
Benny ja Björn hakkasid aga koos Tim Rice'iga ellu viima oma ammust unistust, kirjutama muusikali. Sel aastal panid kolm meest paika muusikali "CHESS" kontseptsiooni.1983

Seoses uue maleteemalise muusikali ettevalmistamisega olid 28.-30. jaanuarini Björn, Benny ja Tim Rice Moskvas. Neil oli kavas kohtuda tolleaegse male maailmamaeistri Anatoli Karpoviga. Lisaks külastasid nad Alla Pugatshova kontserti ning sellest tekkis mõte, et uues muusikalis võiks viimane mängida vene maletaja naise Svetlana osa. Poliitilistel põhjustel jäi tal see osa aga saamata.
See oli ABBA viimane aasta ning veebruaris ilmus nende viimane singel Under Attack (Polar POS 1321) . Ülejäänud aja tegelesid Benny ja Björn koos Tim Rice'iga muusikali kirjutamise ja salvestamisega. Selleks loodi eraldi ettevõte 3 Knights Ltd.
Alain ja Daniel Boublili ning Roland Krugeri ettevõtmisel nägi ilmavalgust esimene ABBA muusikal baseeruv muusikal "ABBACADABRA - un conte musical" (WEA Filipacchi 2401441-1).1984


 

Muusikal "CHESS" ilmus kõigepealt LP-na (Polar POLYXL 2-600)  ning alles pärast seda jõudis ta lavale. Originaali s.t. Londonis kaasateinud näitlejate poolt sisse lauldud plaadil on esinejateks Elaine Paige, Murray Head, Barbara Dickson, Denis Quilley, Tommy Körberg ja Björn Skifs.
Murray Headi esitatud One Night In Bangkok(Polar CHESS 1)  on üks enim tantsusaalides mängitud lugu, mis on pärit Chessist. Lugu sisenes 10.novembril 1984.a. briti edetabelisse 12. kohaga ning viibis seal kokku 13 nädalat. Ilmus ka maxi-singel versiooniga  One Night In Bangkok (extended 5.38) (CHESS M-1) .
Eestikeelset versiooni Öö vanalinnas esitab ansambel Agrofon.
 


Seejärel ilmus muusikalist veel kolm singlit - Tommy Körbergi esituses Anthem (Polar CHESS 2), Nobody's side (Polar CHESS 3), mida esitab Elaine Page ning I Know Him So Well (Polar CHESS 4)  Elaine Paige ja Barbara Dickson esituses. Viimane oli kümnes Benny ja Björni produtseeritud singel, mis tõusis Suurbritannia edetabeli tippu. See toimus 5.jaanuaril 1985.a. Sellest loost on ka Whitney Houstoni ja tema ema Cissy Houstoni versioon. Barbara Streisandi versioon on tema kogumik-albumil "Just For The Record".
 1985


 

Järjekordne singel, mis polnud enam Polar Music AB poolt välja antud vaid RCA Rec. toodang, oli Björn Skifsi esitatud The Arbiter (I Know the Score) (RCA CHESS 4). Ilmus ka maxi-singel Extended and remixed version 6.02 (RCA CHESST 4).
 

RCA andis välja veel ühe singli Elaine Paige esitatud looga - Heaven Help My Heart (RCA CHESS 5)  ning ka maxi-singli (RCA CHESST 5).
 
 
 


 
 

Muusikali kirjutamisest jäi Bennyl ja Björnil laule üle ning seetõttu otsustati produtseerida plaat duole GEMINI, mis koosnes õde ja vend Karin & Anders Glenmarkist. Nende esikplaadi "GEMINI" (Polar POLS 400)  9 loost 7 on Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse kirjutatud. Teiste seas ka 1984.a. Frida albumile "Shine" kirjutatud lugu Slowly  ja ABBA poolt realiseerimata jäänud Just Like That  (Polar POS 1377).  Viimasest ilmus ka maxi-singel nii Inglismaal (Polar POSPX 782) kui ka Saksamaal (Polydor 883 789-1).
 
 


 
 

Polar Musicu viimaseks maxi-singliks jäi Gemini Slow emotion (extended 5.20) (Polar POLM 18).
Järgmine singel albumilt oli Another You, Another Me (Polar POS 1379). Inglismaal (Polar POSPX 795)  kui ka 1986.a. Saksamaal (Polydor 885 005-1) ilmunud maxi-singli B-poolele on lisatud seni ainuke realiseering Andersson-Ulvaeuse laulust Copy love.
 
 

ABBA plaatidel kitarri mänginud Lasse Wellander lindistas oma albumi "Full Hand"(CMM Rec. CMLP 102)  jaoks Benny ja Björni muusikali "Chess" nimiloo.
 1986

5. mail toimus Londonis Prince Edward Theatre'is muusikali Chess esietendus, mida mängiti kokku 3 aastat. Lavastus oli edukas ning ilmus kogumik "CHESS PIECES" (Polar POLS 414)  muusikali parematest lugudest, kusjuures kasutatud on ka singliversioone nagu näiteks The Arbiter.
Björn & Benny panid kokku ABBA kontsert-albumi "ABBA - LIVE" (Polar POLS 412).

Ilmus Angelika Milster'i singel Gemini loo Just Like That saksakeelse versiooniga Einfach So (Just Like That) (Polydor 885 442-2).
 
 1987

Märtsis olid Benny Andersson ja Gemini (Karin & Anders Glenmark) Moskvas, kus lindistati Rootsi-NSVL-i ühissaade "Jakobi Trepp Moskvas" ("Jacobs Stege i Moskva") e. "Jakobi Trepp külas Hommikupostil" ("Lesnitsa Jakoba v gostjah Utrennei Potstõ"). Benny mängis popurrii ABBA lugudest, I Know Him So Well  Chessist ning lõpetuseks Happy New Year. Gemini esitas 4 lugu - There's No Way To Fool A Heart, Wild About That Girl, TLC  ja  Mio My Mio.

Benny Andersson ja Görel Hanser lõid uue plaadikompanii Mono Music AB.
 


 

Jätkus koostöö duoga Gemini. Ilmusid singlid T.L.C. / Nearly There  (Polar POS 1383)  ja  Wild About That Girl / I Am The Universe (Polar POS 1385).
 
 
 

Benny aitas Anders Eljasel kirjutada Astrid Lindgreni romaani "Mio Min Mio" järgi vändatud filmile "Mio in the Land Faraway" muusika, millest anti välja kauamängiv (CBS 460594-1) . Film valmis Rootsi ja NSV Liidu ühistööna. Filmi venekeelse ametliku lehekülje leiad siit Mio My Mio - Russian site. Karin Glenmark lindistas filmi rootsikeelse variandi ja singli  jaoks loo  Mio Min Mio (Polar POS 1386). Inglisekeelne versioon Mio My Mio on Gemini teisel albumil "GEMINISM" (Polar POLS 418) , mis ilmus paar aastat hiljem ka NSVL-is (Melodiya 28593 001). Filmi venekeelse versiooni jaoks lindistas Gemini selle loo S.Oleiniki tekstiga Mio Moi Mio (Melodiya & Krugozor), mis on realiseeritud ainult 1988.a. ajakirja "Krugozor" nr.2 vahel oleval flexi-discil.
 


 
 
 
 

16. novembril ilmus Benny Anderssoni esimene soolo-album  "KLINGA MINA KLOCKOR" (Mono Music  MML 001)  , mis on salvestatud koos ansambliga Orsa Spelmän ning Rootsi Raadio Sümfooniaorkestriga Anders Elijase juhatusel. Enamus lugusid on instrumentaalsed v.a. plaadi nimilugu ning Mats Nörkliti tekstile kirjutatud Efter Regnet, mida esitavad Karin Glenmark ja Tommy Körberg. Klinga Mina Klockor (vokal version) (Mono Music MMS 100)  on Björn Ulvaeuse tekstiga ning esitajateks on märgitud Benny Andersson ja koor nimega Önskekören, kus laulab teiste seas ka Frida. Singel ilmus ainult plaadikompanii ümbrisega.
LP-l on veel kolm lugu, kus on kaasautoriks Björn - Lotti Schottis, Födelsedagsvals Till Mona ja Trolskan.
 
 1988


28. aprillil esietendus "CHESS" Broadway Imperial Theatre'is . Broadway versioonis tegid kaasa  Judy Kuhn Florencina, David Carroll Anatolina, Marcia Mitzman Svetlanana jt. Etendusel ei olnud sellist menu nagu Euroopas ning pärast 17 kordset esitust lõpeteti 25. juunil mängimine. Broadway esitusest valmis album "CHESS (Original Broadway Cast Recording)" (Polar POLS 419).  Sellel plaadil on kolm lugu, mida originaalplaadil ei ole - The Story of Chess, Someone Else's Story ja Lullaby (Apudkad eröskezen). Ka CD-versioon (Polar POLCD 419) ilmus sellest albumist.
 


 
 
 

Muusikali Broadway versioonist ilmus Polar Musicu eelviimane singel, mis oli Someone Else's Story (Polar POS1387)  Judy Kuhni esituses.
Benny Anderssoni firma kaasabil ilmus tema produtsenditööga Orsa Spelmäni CD "Orsa Spelmän"(Mono Music  MML 002), millel  lugu Visa från Venjan  on ka tema arranzheeritud.
 
 1989

Benny Andersson produtseeris Barbro Bellanderi singli Då Jag Säg Dig (Mono Music MMS 101).

Sügisel ilmus Benny teine sooloalbum "NOVEMBER 1989" (Mono Music  MML 003) , millel on üks lugu kirjutatud koos Björniga - The Conducator. See lugu oli mõeldud Benny ja Björni järjekordse muusikali jaoks ning esitas selle Tommy Körberg.

Sel aastal nägi Benny ühes tele-esinemises neljast Visby tüdrukust koosnevat showgruppi Ainbusk Singers ("Kadaka Laulikud") ning tal tekkis mõte kirjutada nende jaoks mõned lood. Sealt sai alguse koostöö Josefin Nilssoniga.
 
 
 


BJÖRN ULVAEUS & BENNY ANDERSSON 1990 - 1999
BJÖRN ULVAEUS & BENNY ANDERSSON 2000 - 2007


     © 1999 - 2008   Elmar Kivaste